• Niesiemy pomoc ofiarom księży pedofilów

  zapewniamy telefon zaufania, pomoc prawną, psychologiczną i grupę wsparcia
 • Żądamy ukarania sprawców

  i odsunięcia ich od pracy z dziećmi
 • To nie Twoja wina

  całkowitą winę ponoszą sprawcy i osoby, które ich ukrywają
 • Walczymy z przyczynami pedofilii

  edukujemy i podejmujemy działania prewencyjne
 • Walczymy o odszkodowania dla ofiar księży

wersja polska english version

Polski Kościół stawia ofiarom warunki, ale przyznaje, że problem jest duży

 

„Nie odmawiam [ofiarom pedofilii] spotkań czy inicjatyw, ale muszą one być rzeczywiście wspólne i umożliwiające normalną rozmowę: świadectwo o cierpieniu, o emocjach, ale również o współczuciu i zrozumieniu z drugiej strony” - mówił wczoraj dla eKAI o. Adam Żak, pierwszy w polskim Kościele koordynator ds. dzieci i młodzieży (od 2013 roku).

Wygląda na to, że polski Kościół, zamiast błagać o przebaczenie ocalonych, w wyrachowany sposób stawia nam warunki. Najpierw molestowali i gwałcili – kiedy byliśmy małymi dziećmi, a teraz mówią: porozmawiamy z wami, jeśli wykażecie się współczuciem i zrozumieniem. Warto zauważyć, że to my jesteśmy stroną poszkodowaną i oczekujemy od hierarchów więcej empatii,  a nie stawiania ultimatum, jakbyśmy byli jakimiś namolnymi petentami!

„Rozumiem, że dialog między Kościołem a ofiarami jest konieczny, ale wymaga on spokoju, wiarygodności” - kontynuuje o. Żak. Jak można wymagać stoickiego spokoju od osób, które najpierw psychicznie się zniszczyło: nie tylko poprzez regularne molestowanie, ale poprzez brak wsparcia i reakcji? Jak można sugerować nam, poszkodowanym, że nie jesteśmy wystarczająco wiarygodni? Mamy pokazać zaświadczenie o byciu molestowanym?

Trzeba jednak docenić fakt, że o. Żak potwierdza, iż jesteśmy jedyną w Polsce zorganizowaną grupą ofiar księży i, że ofiar jest w Polsce o wiele więcej. Cieszymy się, ze Kościół przyznaje się do tego, że problem jest duży i nie ogranicza się tylko do naszych, fundacyjnych podopiecznych.

Marek Mielewczyk, Marysia Mucha

 

Komentarze i opinie