• Niesiemy pomoc ofiarom księży pedofilów

  zapewniamy telefon zaufania, pomoc prawną, psychologiczną i grupę wsparcia
 • Żądamy ukarania sprawców

  i odsunięcia ich od pracy z dziećmi
 • To nie Twoja wina

  całkowitą winę ponoszą sprawcy i osoby, które ich ukrywają
 • Walczymy z przyczynami pedofilii

  edukujemy i podejmujemy działania prewencyjne
 • Walczymy o odszkodowania dla ofiar księży

wersja polska english version

Sobota Milczenia - dzień upamiętniający ofiary księży pedofilów

Jak informują nas nasi belgijscy przyjaciele, w sobotę poprzedzającą Wielkanoc na całym świecie obchodzić będziemy Sobotę Milczenia. Jest to wydarzenie upamiętniające wszystkich ocalonych molestowanych przez osoby duchowne. Dzień jest oczywiście symboliczny, ponieważ my nigdy nie zamilkniemy w tym temacie. Nie możemy nigdy milczeć, ponieważ to, co się stało nigdy nie zostanie zapomniane. - piszą Belgowie.

Tego dnia w wybranych Kościołach całego świata będą zapalane świeczki ku pamięci ocalonych. Mamy nadzieję, że za rok w Polsce również uda nam się zorganizować taką akcję.

Organizatorem wydarzenia jest grupa ocalonych "Mensenrechten in de Kerk" (Prawa Człowieka w Kościele katolickim) na czele z księdzem Rikiem Deville.

Rik Deville - belgijski ksiądz zaciekle broniący ofiar nadużyć seksualnych ze strony członków kleru od 1998 roku. Wcześniej, w 1992 roku napisał książkę „Ostatnia dyktatura” o papieżu i Watykanie, w rezultacie czego został nazwany „desydentem”. Ale on nie dbał o Watykan, tylko o ludzi. Od 1998 roku on wraz z członkami grupy ocalonych zwanej "Mensenrechten in de Kerk" (Prawa Człowieka w Kościele katolickim) pomagał, z nigdy nie kończącą się odwagą i energią setkom belgijskich ocalonych od przemocy seksualnej ze strony księży.

List od Rika dotyczący obchodów Soboty Milczenia napisany został po holendersku i przetłumaczony na francuski, włoski, angielski, hiszpański, niemiecki i portugalski. Obecnie, jest on dostępny również po polsku (18.06.2014 - przetłumaczyła Anna Magdziarz)

"19 kwietnia 2014

Międzynarodowy dzień pamięci ofiar, które przetrwały wykorzystanie seksualne w Kościele Katolickim

Pragnąc nigdy nie dać odejść w zapomnienie cierpieniu, konaniu oraz poszukiwaniu uznania i nowego życia, ofiary, które przetrwały wykorzystanie seksualne i nadużycie władzy w Kościele Katolickim, upamiętniają owe nadużycia na całym świecie co roku w Sobotę Milczenia o godzinie 15:00.

Osoby prywatne i grupy pragnące dołączyć do tej akcji stawiają płonącą świecę w symbolicznym miejscu (albo w ich kościele przy XIII stacji drogi krzyżowej w Sobotę Milczenia) z napisem “Esse est percipi” (być znaczy być postrzeganym), ci, którzy przetrwali wykorzystanie seksualne w Kościele Katolickim”.

W celu uzyskania szczegółów lub aby poinformować o chęci wzięcia udziału w tej akcji, jako grupa działania lub wspólnota kościelna, proszę wysłać zgłoszenie do:

Inicjatywa międzynarodowa: Dzień pamięci ofiar, które przetrwały wykorzystanie seksualne w Kościele Katolickim

mensenrechtenindekerk@gmail.com

Belgia"

 

Marek Lisiński, Marysia Mucha

Komentarze i opinie