• Niesiemy pomoc ofiarom księży pedofilów

  zapewniamy telefon zaufania, pomoc prawną, psychologiczną i grupę wsparcia
 • Żądamy ukarania sprawców

  i odsunięcia ich od pracy z dziećmi
 • To nie Twoja wina

  całkowitą winę ponoszą sprawcy i osoby, które ich ukrywają
 • Walczymy z przyczynami pedofilii

  edukujemy i podejmujemy działania prewencyjne
 • Walczymy o odszkodowania dla ofiar księży

wersja polska english version

Do ofiar

Odwaga

Mówienie o tym, że było sie wykorzystanym seksualnie wymaga wielkiej odwagi. W dzieciństwie i młodości doznaliśmy cierpień, krzywd i okrucieństwa od księży i zakonników pedofilów. Odarto nas z wiary, ufności i niewinności. Odebrano nam dzieciństwo, zmieniono nas na całe życie. Molestowanie seksualne miało i nadal ma wpływ na nasze rodziny, przyjaciół, partnerów i ludzi wokół nas. 

Ofiar księży pedofilów jest więcej, niż możesz sobie wyobrazić. Pedofil zazwyczaj molestuje, gwałci więcej niż jedno dziecko.

Ocaleni

Wiele ofiar, ze względu na traumatyczne przeżycia w dzieciństwie, doświadczyło urazów zarówno na zdrowiu fizycznym, jak i psychicznym. Część z nas znalazła sposób na przetrwanie, ale niestety wiele ofiar nie znalazło w sobie dość sił i wybrało samobójstwo.

Trauma związana z wykorzystaniem seksualnym w dzieciństwie może prowadzić do takich problemów, jak między innymi alkoholizm, narkomania, zaburzenia odżywiania (anoreksja, bulimia), współzależność, rozwiązłość, skłonność do samookaleczania się, zaburzenia osobowości, zaburzenia snu, uzależnienie od narkotyków, leków, skłonność do przemocy.

Wiele trudności dnia codziennego może mieć swoje źródło w przeżyciach z dzieciństwa.

Procesy kanoniczne

Osoby molestowane w dzieciństwie mogą szukać pomocy w Kościele. Jednak wiemy, z własnego doświadczenia, że Kościół często staje w obronie sprawców. Procesy kanoniczne bywają bolesnym powrotem do dzieciństwa. Często poufne dane, zamiast do prokuratury, przekazywane są bezpośrednio sprawcy. Znane są próby zastraszania ofiar oraz oczerniania ich. Kościół żądania ofiar o uznanie i zadośćuczynienie za doznane krzywdy uważa za atak na swą instytucję.

Jeśli szukasz kontaktu z Twoim biskupem, zrób to w formie pisemnej lub osobiście, ale zawsze z zaufaną osobą towarzyszącą! Miej na uwadze tylko siebie – chroń siebie!

Pamiętaj, masz prawo wglądu do protokołu z tego spotkania. Żądaj i walcz o swoje prawa! Twoja diecezja musi mieć – przy poprawnym prowadzeniu akt – więcej szczegółowych informacji o sprawcy.

Chcemy mieć pewność, że pedofil będzie odsunięty od posługi i nie będzie miał możliwości pracy z dziećmi i młodzieżą. Ważne jest, by chronić dzieci przed nadużyciami seksualnymi dokonywanymi przez zaufanych księży i zakonników. Ważne jest każde dziecko uratowane przed gwałtem na ciele i psychice!

Pamiętaj, to Ty jesteś najważniejszy, Ty jesteś najważniejsza. Odpowiedz sobie na pytanie, czego potrzebujesz, by żyć lepiej. Jest wiele miejsc, w których możesz znaleźć pomoc.

Konfrontacja z tym problemem wymaga odwagi i może wywołać dużo emocji. Praca z traumą z dzieciństwa może trwać miesiące, a nawet lata. Aby zacząć proces zdrowienia i uwalniania się od oprawcy trzeba ponownie zmierzyć się z tym bólem, trzeba wyjść z ukrycia i poszukać dla siebie pomocy. Twoje zdrowienie ulepszy Twoje relacje z bliskimi.

Jesteśmy ofiarami! Za ten atak na nasze życie nie ponosimy żadnej winy, bez względu na to, co robiliśmy do tej chwili. To członkowie Kościoła, którzy popełnili morderstwo na naszej duszy, są odpowiedzialni za swoje czyny. Wtedy byli oni dla nas autorytetem, wierzyliśmy i ufaliśmy im. Mimo to, że czuliśmy, iże ich działania względem nas były złe, nie byliśmy w stanie się przed nimi bronić!

 

Nie rób sobie z tego powodu wyrzutów, ani nie wątp w siebie.

JESTEŚ NAJWAŻNIEJSZY. NIE MILCZ JUŻ WIĘCEJ!

TO NIE TWOJA WINA!

 

Pamiętaj, że to ty jesteś ofiarą przestępstwa! Pamiętaj, że to ty przeżyłeś seksualne wykorzystanie, za które winę ponosi ksiądz, zakonnik czy inny pracownik kościoła.